Ingredienser
- Fyllning
- 225 g björnbär
- 2 msk strösocker
- 0,5 msk majsstärkelse
- Smuldeg
- 125 g smör
- 2 dl havregyn, glutenfria
- 0,75 dl strösocker
- 0,5 dl pärlsocker
- 1,5 dl mjölmix, glutenfri
- 1 tsk bakpulver
- 1 tsk vaniljsocker
- 0,5 tsk salt
PT35M35 minuter
st

Lakto-vegetariskt recept
En enkel och god bärpaj som får en härligt knäckig smak. Detta recept är dessutom helt glutenfritt och kan enkelt göras laktosfritt om du vill det.
En enkel och god bärpaj som får en härligt knäckig smak. Detta recept är dessutom helt glutenfritt och kan enkelt göras laktosfritt om du vill det.
Glutenfritt recept
Laktosfritt recept*
*Använd laktosfritt smör
Björnbären kan bytas ut mot eller kompletteras med hallon, blåbär eller andra trädgårdsbär. Det går bra att använda både färska och frysta bär.
Sätt ugnen på 200°. Blanda björnbär med socker och majsstärkelse. Fördela i botten av en smord pajform. Smält smöret. Blanda alla torra ingredienser och häll ner smöret. Rör om tills du har en smulig deg. Toppa bären med smuldegen. Grädda pajen mitt i ugnen i ungefär 20 minuter. Låt den svalna något innan servering.
Publicerat 9/9 2020 av Daniel Claesson